Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, to specjalnie wydzielona kwota z budżetu naszego miasta, o wydaniu której zadecydują sami mieszkańcy i mieszkanki Łodzi. Wpierw przygotują projekty zadań, a potem w powszechnym głosowaniu wybiorą najważniejsze z nich do realizacji w 2014 roku. W tym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z takiej możliwości po raz pierwszy. Całkowita kwota to 20 milionów złotych.
Projekty będzie można zgłaszać od 30 kwietnia do 28 czerwca 2013.
O Budżecie obywatelskim będzie można dowiedzieć się na spotkaniu dla mieszkańców osiedla Śródmieście-Wschód 29 maja o godz 17:30 w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Sterlinga 24.
Kilka dni temu po zdjęciu rusztowań ukazała się odnowiona elewacja budynku przy ul. Pomorskiej 92 (przy ul. Wierzbowej). To historyczny obiekt – dawny budynek Żydowskiego Towarzystwa Dobroczynności, ufundowany przez rodzinę Goldfederów, mieścił tanie mieszkania dla ubogich. Pierwotnie wyglądał tak:
To pamiątka po czasach, gdy w Łodzi bogaci przedsiębiorcy fundowali duże inicjatywy charytatywne. Więcej o działalności społecznej 100 lat temu można przeczytać w publikacji “Dzień Ubogich w Łodzi” z 1911r. Szkoda, że nie odtworzono pierwotnych detali, dodających gmachowi uroku, remont elewacji ograniczył się jedynie do uzupełnienia ubytków w tynku i pomalowania z jaśniejszym wyróżnieniem wystających elementów. Remont budynku przewiduje też kompleksową renowację wnętrz i podniesienie standardu mieszkań.
Właśnie zdjęto rusztowania z narożnej zabytkowej kamienicy na rogu Kamińskiego i Pomorskiej 91, ze słynną apteką “Pod Niedźwiadkiem”. Odświeżona elewacja zyskała elegancki stonowany kolor.
Niestety, po drugiej stronie Pomorskiej, przy Kamińskiego 8, dokonano tandetnej nadbudowy przedwojennej modernistycznej kamienicy. Okna nie trzymają układu niższych pięter, a do tego oblepiono nową kondygnację styropianem.
Zakończono również przebudowę i montaż świateł na skrzyżowaniu ulic Jaracza i Uniwersyteckiej. Remont zmienił organizację ruchu na naszej ulicy oraz jej pierwotny kształt – Kamińskiego nie ma już wylotu od południa.
Na Kamińskiego pojawiła się nowość – stojaki rowerowe, zamontowane przez służby miejskie w ramach montażu 500 stojaków i innych elementów infrastruktury rowerowej w całym mieście. 3 stojaki stanęły przy posesjach 14 (Żabka), 16 (Pychotka) i 18. Do tej pory rowerzysta musiał mocno się nakombinować, by bezpiecznie zostawić rower przed wejściem do sklepu – pozostawało jedynie przypięcie do latarni. Stojaki pojawiły się też w okolicy, np. przy Pomorskiej.
To nie jedyny aspekt rowerowy dotyczący Kamińskiego i okolic. We wtorkowym głosowaniu w Radzie Osiedla Śródmieście-Wschód zwycięskim projektem w ramach akcji “Głos Łodzian” została propozycja stworzenia pasu rowerowego na ul. Rewolucji, pl. Pokoju i ul. Uniwersyteckiej. Jego realizacja zapewne przysporzy niemało problemów, ale to kolejny znak, że miasto ma szansę na pozytywne zmiany, by wzorem miast zachodnich stać się bardziej przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym.
Kończy się projekt “Głos Łodzian” na osiedlu Śródmieście-Wschód, mający na celu wypracowanie modelu konsultacji społecznych na poziomie lokalnym oraz zaangażowanie mieszkańców do współdecydowania o wydatkowaniu środków z osiedlowego budżetu.
We wtorek 22 listopada każdy mieszkaniec osiedla Śródmieście-Wschód może wziąć udział w głosowaniu na jeden z 3 projektów powstałych podczas warsztatów i zdecydować, który zostanie sfinansowany z budżetu osiedla.
Ze swojej strony zachęcamy do zagłosowania na projekt przygotowany przez Świetlicę Podwórkową przy ul. Pomorskiej 54 (przy Sterlinga), mający na celu oświetlenie i poprawę estetyki tamtejszego podwórka, z którego korzystają podopieczni Świetlicy, mieszkańcy oraz odwiedzający Wojewódzki Ośrodek Leczenia Uzależnień.
Przy okazji też w imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich, którzy interesują się wpływem mieszkańców na zmiany w mieście, na seminarium “Budżet partycypacyjny w dużym mieście – czy to możliwe?” 1 grudnia 2011 r. w dużej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. w godz. 15.00 – 17.30.
W zeszłym tygodniu przypadkiem odkryliśmy, że wraz z budową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Uniwersyteckiej i Jaracza zmieniona zostanie organizacja ruchu na Kamińskiego pomiędzy Jaracza i Rewolucji. Okazuje się, że odwrócenie kierunku ruchu na tym fragmencie nastąpiło już dzisiaj.
Na stronie Zarządu Dróg i Transportu nie ma żadnego komunikatu w tej sprawie. Natomiast niektórzy mieszkańcy otrzymywali ulotki z informacjami na temat zmian, można je było też znaleźć za wycieraczkami samochodów. Nie było jednak żadnej tablicy informującej o zmianach mieszkańców dalszych odcinków ulicy, często korzystających z tego fragmentu.
Przyzwyczailiśmy się już chyba wszyscy do faktu, że życie polityczne na szczeblu parlamentarnym mało ma wspólnego z realnymi problemami spotykającymi nas na co dzień w naszej najbliższej okolicy, dlatego coraz większa część społeczeństwa z coraz mniejszą ufnością podchodzi do wyborów, wiele osób nie wie, na kogo głosować. Dlatego różne łódzkie organizacje pozarządowe rozesłały do komitetów wyborczych i kandydatów startujących z Łodzi ankiety z pytaniami o pomysły na rozwiązanie problemów polskich miast. Być może będzie to pomocne przy podjęciu decyzji, kogo skreślimy w wyborach – więcej na stronie inicjatywy Łodzianie Decydują, zachęcamy do lektury.
Z kolei na południowym krańcu naszej ulicy, na skrzyżowaniu Uniwersyteckiej i Jaracza rozpoczęto budowę sygnalizacji świetlnej. Skrzyżowanie to było niebezpieczne i dość często dochodziło tam do kolizji i stłuczek. Z dołączonej do zamówienia ZDiT dokumentacji wynika, że budowa pociągnie za sobą przebudowę samego skrzyżowania i zmiany organizacji ruchu – w tym bardzo istotną zmianę dla ul. Kamińskiego – zamknięty zostanie wlot Kamińskiego w Uniwersytecką, a na odcinku między skrzyżowaniem a ul. Rewolucji kierunek ruchu będzie odwrotny do obecnego (czyli od Uniwersyteckiej do Rewolucji). Zmieni się też lokalizacja przystanku autobusowego na Uniwersyteckiej. Oto docelowa organizacja ruchu po remoncie (kliknij by powiększyć):
Prace mają zakończyć się w drugiej połowie listopada.